Vakcinační schéma

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

K Vánocům jsme jako dárek dostali od dětí dvouměsíční štěňátko. Nikdy předtím jsme pejska doma neměli. Poraďte nám, jak máme zajistit jeho základní zdravotní péči.

     Již v období březosti se štěňata nakazí od feny škrkavkami, které dále získávají po porodu sáním mateřského mléka. Je tedy nutné již od útlého mládí štěněte (2. týden) provádět tzv. odčervení, které opakujeme každých 14 dní. U dospělého psa stačí odčervovat 2-4x za rok. Preparáty aplikujeme formou tablet nebo pasty.

    Jako majitelé psa máte ze zákona povinnost zajistit jeho očkování proti vzteklině. Tato vakcinace se provádí nejdříve ve 12. týdnu věku pejska a nejpozději musí být provedena do šestého měsíce. Já však vřele doporučuji nechat očkovat štěňata tzv. komplexní vakcínou již od šestého týdne věku, která ochrání psa proti nejběžnějším, ale zároveň nebezpečným chorobám. Jedná se o psinku, parvovirózu, inf. zánět jater a tzv. psincový kašel. Tuto vakcinaci opakujeme za 3-4 týdny (9.- 10. týden věku). Tato dávka navíc obsahuje leptospirózu, která může být velice nebezpečná i pro lidi. Poslední vakcinaci u štěněte opakujeme opět za 3-4 týdny, kdy vpravíme také již zmíněnou vakcínu proti vzteklině. Od tohoto data je nutná každoroční revakcinace zvířete. V našem jihočeském regionu je navíc velice aktuální klíšťaty přenášená Lymská borelióza, proti které již máme v ordinaci účinnou vakcínu. Doporučuji ji zařadit do vakcinačního programu pejska.

     Ještě z dob nedávno minulých přetrval nešvar v podobě tzv. hromadných vakcinací. O nich zvěrolékaři většinou informovali pomocí vylepených plakátů. Bohužel se tak děje i dnes. Je důležité si uvědomit, že vakcinované zvíře musí být zdravé, a tudíž důkladně klinicky vyšetřeno před samotným očkováním. To je veterinář schopen zajistit pouze ve své ordinaci. V opačném případě totiž hrozí nejenom neúčinnost vakcíny, ale také zbytečné zdravotní komplikace pro vaše pejsky.

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *