Průměrný věk zvířat

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

Našemu jezevčíkovi bude letos 11 let. Kromě zhoršujícího se zraku nemá vážnější zdravotní problém. Lze alespoň přibližně odhadnout, kolik let nám bude ještě dělat radost? Jakého průměrného věku se vlastně psi a kočky dožívají?

    Často srovnáváme věk psa nebo kočky s věkem člověka a existuje celá řada přepočtových koeficientů, podle kterých jeden rok kočky či psa odpovídá 4-7 rokům člověka. Příznaky stárnutí u psa pozorujeme mezi jeho 6.-10. rokem života, u koček pak obvykle mezi 8.-12. rokem. Délka života psa se z hlediska celosvětových statistik pohybuje od 8 do 15 let, s průměrem kolem 12 let. Kočky se v zemích s dobrou veterinární péčí a zejména v řízených chovech dožívají v průměru 14 let. Přitom evropské krátkosrsté kočky žijící toulavým způsobem života se často nedožijí ani 5 let. Je však pravdou, že se i u nás v posledních letech vyskytuje podstatně méně bezprizorních zvířat a také kastrace se již stává běžnou záležitostí.

     Bylo zjištěno, že délka života je největší měrou limitována hmotností zvířete. V průměru nejdéle žijí psi o hmotnosti od 8 do 22 kg. Existují však samozřejmě významné individuální a plemenné rozdíly. Ze zkušeností víme, že mezi plemena s nejkratší délkou života patří např. německé dogy (7-8 let) a boxeři (8-9 let). Mezi tradičně dlouhověká plemena psů řadíme středního špice a jezevčíka (14-16 let).

     Pro zajímavost uvádím údaje o nejstarších zvířatech, jejichž věk je spolehlivě doložen. Nejstarší pes se dožil 29 roků, kočka 34, kůň 62 a kráva neuvěřitelných 74 let.


Pozn.: jako informativní titulky ke dvěma fotkám použít následující text:

foto1: „fena 13 let, 8 kg, extrakraniální tumor v čelní krajině, předoperační příprava“

foto2: „po úspěšné operaci, nádor vel. 5, 5cm

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *