Porod koček

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

Máme dvouletou siamskou kočku. Nyní je poprvé březí, a proto máme obavy, abychom včas zjistili blížící se porod a nic nezanedbali. Jaké jsou první příznaky porodu a jaké komplikace se mohou vyskytnout?

     Většina březích koček přestane 24-48 hodin před porodem přijímat potravu nebo alespoň sníží její příjem. Nenastává však často očekávaný předporodní pokles tělesné teploty. Průměrná délka březosti u koček je 63-65 dnů, nicméně normální je široké rozmezí této doby (58-70 dnů). První stádium porodu zahrnuje dilataci (rozšíření) děložního krčku a trvá většinou 6-12 hodin. Je doprovázené neklidným chováním a snahou připravit si místo porodu. Druhé stádium (vypuzení plodu) a třetí (vypuzení placenty) se u kočky prolínají, protože plodů je většinou více než jeden. Druhé stádium začíná kontrakcemi břišních svalů a tlačením, které je většinou do 2-6 hodin následováno vypuzením prvního kotěte. Intervaly mezi porody jednotlivých koťat jsou velmi variabilní a mohou příležitostně trvat až do 48 hodin.

     Ztížený porod je u koček relativně vzácný, ale u čistokrevných koček je riziko větší. Podílí se na něm jak problémy ze strany matky (úzké porodní cesty, výhřez dělohy, torze dělohy), tak ze strany plodů (patologické polohy plodů, jejich nadměrná velikost či fetální odúmrť). V takových případech je často nutná chirurgická intervence.

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *