Operace u seniorů
Existuje u psů věkové omezení pro absolvování těžšího operačního zákroku? Máme totiž pejska již v seniorském věku, který bohužel trpí oboustranným nádorem varlat a stále váháme, zda ho nechat operovat.
Na Vaši otázku neexistuje obecná odpověď. Je potřeba postupovat „případ od případu“ a vždy zvážit všechna možná rizika spojená s daným chirurgickým zákrokem. Dle mého názoru nepředstavuje řešení výše uvedené diagnózy nikterak komplikovaný operační postup. Ten také bývá téměř vždy (a úspěšně) upřednostněn před konzervativní léčbou.
Jako obdobný příklad mohu uvést čtrnáctiletou fenu německého ovčáka Aru, se kterou přišli do mé ordinace manželé Vazačovi. Již na první pohled byl vidět v oblasti břicha masivní tumor na mléčné žláze. V tomto případě hrál věk až druhotnou roli (ačkoliv jsme ho nepodceňovali), jelikož byla Ara v dobré kondici, a navíc byl růst nádoru natolik agresivní a život bezprostředně ohrožující, že jsme po vzájemné konzultaci s majiteli zvolili chirurgické řešení.
Operace proběhla bez komplikací i přes to, že jsme nakonec odstraňovali ještě další tumorózní ložisko, který jsme objevili až při důkladném předoperačním vyšetření. Je samozřejmé, že operační postupy a narkóza u starých psů mají svá rizika, ale snažíme se je vždy maximálně eliminovat. Neméně důležitou roli v úspěšném řešení náročných operací u starších zvířat bývá i důsledná pooperační péče o pacienta v období rekonvalescence. Zde nám nezbývá než se spolehnout na spolupráci s majitelem zvířete, kterého vždy důkladně seznámíme se všemi náležitostmi pooperační péče a který se v tomto důležitém období stává naším plnohodnotným partnerem v léčebném procesu. Na závěr si dovolím vyjádřit přání, aby i s dalšími majiteli operovaných pacientů byla tak vzorná spolupráce, jako s majiteli operované Ary.
0 komentářů