Kastrace koček

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

Na chalupě máme asi tříletou kočku a každým rokem přivádí na svět koťata. Vždy se nám je podařilo rozdat, ale je to čím dál obtížnější. Nemusím zdůrazňovat, že také přítomnost toulavých kocourů kolem domu je nepříjemná. Chceme dát kočičku vykastrovat, ale slyšela jsem, že po této operaci kočky zleniví a ztloustnou. Je to pravda?

Mnoho lidí si myslí, že kočky a kocoury není potřeba kastrovat. Ohánějí se tím, že “kastrace je proti přírodě”. Když se jich optáte, jestli topení nechtěných koťat není proti přírodě, odpoví vám, že “takhle se to přeci dělalo vždycky”.

Opravdoví milovníci zvířat a také pracovníci útulků, které každé jaro zaplaví spousta nechtěných koťat, to ale vidí jinak. Věřím, že následující informace vás přesvědčí o prospěšnosti kastrace:

6 pádných důvodů proč nechat kočku či kocoura vykastrovat:

  1. Feline immunodeficience virus (FIV) a leukemie koček jsou pro kočky nebezpečné a život ohrožující nákazy. Přenáší se zejména slinami a přímým kontaktem mezi divokými kočkami. Kočičí šarvátky v období páření proto možnost přenosu nákaz zvětšují. Vykastrované kočky se netoulají a tím se výrazně snižuje riziko těchto nákaz. Navíc je vykastrovaná kočka schopna udržet si nadále své teritorium a nepustit do blízkosti obydlí toulavé kočky.
  2. Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí. Bude to dělat jak v domě, tak i venku na zahradě. Často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněný, mnohdy s infikovanými ranami, které vyžadují lékařskou péči. Většina koček, které skončí pod koly aut, jsou nevykastrovaní kocouři!
  3. Již půlroční kočka může zabřeznout. Většinou mívá až tři vrhy za rok, každý po 5 až 6 koťatech. To znamená, že každým rokem je třeba najít až 18 nových domovů pro koťata jedné kočky.
  4. Kastrace není příčinou tloustnutí koček. Pouze nadbytečné překrmování či nevhodná strava vede k nezdravému tloustnutí. Pokud se tedy kočka po kastraci zdržuje převážně doma a netoulá se, musíme jí zároveň snížit krmnou dávku na patřičnou úroveň. Vykastrované kočky navíc neztrácí schopnost lovit myši.
  5. Není nutné, aby kočka měla před kastrací alespoň jeden vrh koťat. Z čistě finančního pohledu je nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit než zaplatit za kastraci.
  6. Průměrný věk u kastrovaných koček a kocourů se prodlouží až trojnásobně oproti toulavým jedincům.

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *