Hibernace želv

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

Prvním rokem chováme suchozemskou želvu. Jsou jí asi čtyři roky. Četla jsem něco o zimování želv. Co to znamená a jaké podmínky bychom tedy měli naší želvě přes zimu splnit?

   Zimní spánek (hibernace) je velmi důležité období pro zdravotní stav želv. Má příznivý vliv na plodnost, životaschopnost a celkovou odolnost želvy v následujícím roce. Je však nutné dodržet některá pravidla. Především musíme želvu připravit na zimování postupně. Pozvolna snižujeme dávky potravy, posledních 14 dní přestaneme krmit úplně. Asi týden před hibernací je vhodné také postupně snižovat teplotu. Celou zimu (většinou 3-5 měsíců) poté želva přečká při stálé teplotě asi 6°C. Kdyby teplota během hibernace výrazněji kolísala, bude se želva často budit, tím se zbytečně vysílí a my jí naděláme více škody než užitku.

     Pokud máte k dispozici chladný sklep, zazimovat želvičku by nemělo být tak těžké. Lze použít prostornou dřevěnou bedýnku, která by měla být asi 5x vyšší, než je Vaše želva. Na dno položíme noviny a vrstvu sena. Použít můžeme také písek či mech. Bedýnku umístíme na klidné místo, kde se teplota pohybuje v rozmezí 5-8° C. Senem také želvičku přikryjeme. Bedýnku nesmíme zapomenout zakrýt hustým pletivem, jako ochranu před všudypřítomnými hlodavci. Pokud bydlíte v bytě a nemáte sklep, želvu můžete zazimovat v lednici. Vhodné jsou plastové vaničky na zeleninu (ve spodní části chladničky), které vysteleme výše popsaným způsobem. Po celou dobu spánku udržujeme rovněž teplotu 5-8°C.

   V březnu či dubnu se želva probouzí. Vyjmeme ji z bedničky, omyjeme vlažnou vodou a umístíme do terária. Zpočátku potřebuje želva především dostatek vody, aby doplnila úbytek tekutin během zimního spánku. První týden želvu nekrmíme, pouze jí podáváme vodu. Poté postupně začínáme s přídavkem potravy.

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *