Chov činčily
Máme chovnou fenu labradora a chceme jí nechat poprvé nakrýt. Vzhledem k tomu, že ji povezeme poměrně daleko za psem, rádi bychom co nejpřesněji určili vhodný termín ke krytí v její říji (pokud možno konkrétní den), aby stoupla pravděpodobnost úspěchu nakrytí. Slyšel jsem něco o tzv. poševní cytologii, která k tomu slouží. Co vše to obnáší?
Tzv. poševní (vaginální) cytologie ve veterinární medicíně sleduje závislost změn vzhledu buněk poševní sliznice na změny hladin pohlavních hormonů v těle feny během jejího pohlavního cyklu. Umožňuje nám tedy odhalit hormonální změny v organismu feny zřetelněji a hlavně dříve (o 1-3 dny), než jsou patrny na zevních příznacích hárání – otoku vulvy, výtoku z rodidel, přitažlivosti pro samce, aj. Její spolehlivost u fen dosahuje poměrně vysokého stupně, i více než 70 %. Obecně je uznáván 9-13. den hárání jako optimální doba ke krytí. Avšak vzhledem k vysoké variabilitě délky jednotlivých fází pohlavního cyklu platí toto doporučení pouze pro dvě třetiny fen. Okolo 30 % fen má toto optimum před 9. nebo po 13. dni říje. Asi 65 % populace fen jsou tzv. diestrická zvířata, tzn., že v průběhu roku mají dvě hárání. Přibližně 25 % fen hárá pouze jedenkrát do roka, zbytek (zejména malá plemena) hárá třikrát, ojediněle čtyřikrát ročně. Přestože četnost hárání je v populaci fen téměř rovnoměrně rozložena během celého roku, její nepatrné zvýšení pozorujeme na začátku jara a poté na přechodu léta a podzimu.
Samotný odběr vzorku (stěr poševní sliznice) se provádí na stojící feně fixované u hlavy a za ocas. Nejčastěji používáme k odběru vatové tampóny. Odběry se provádějí vždy nejdříve za 12 hodin po poslední manipulaci v pochvě. Zákrok je to rychlý a takřka bezbolestný. Po něm následuje otisk preparátu na sklíčko, úprava vzorku a mikroskopické vyšetření, kde posoudíme typ a četnost buněk přítomných ve stěru. To nám umožní určit nejen ve které fázi říje se fena právě nachází, ale také upřesnit vhodný termín krytí.
0 komentářů