Chondroprotektiva

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

Máme pětiletého dobrmana. Pes trpí pokročilou dysplazií kyčelních kloubů, diagnostikovanou rentgenologicky. Bylo nám řečeno, že v jeho případě je operativní řešení problematické, navíc pravděpodobně velmi nákladné. Existuje nějaká jiná alternativa léčby tohoto stavu?

   Terapie pacientů trpících dysplazií či osteoartrózou kloubů, u kterých je vyloučena další chirurgická léčba, se zakládá na dvou pilířích: 1. redukce tělesné váhy pacienta. 2. analgezie a medikamentózní léčba kloubní chrupavky. Nejčastěji se v první fázi léčby užívají nesteroidní antiflogistika. Nevýhodou těchto léků je nemožnost dlouhodobé aplikace s ohledem na jejich vedlejší účinky. Proto současně využíváme chondromodulační preparáty, které zabraňují či zpomalují degenerativní procesy v kloubu, nebo dokonce stimulují novou tvorbu chrupavky. Výrazné zlepšení stavu pozorujeme zvláště po dlouhodobější aplikaci léku. Na mém pracovišti aplikujeme např. preparát Alavis MSM, který vedle samotného chondroprotektivního účinku na klouby (chondroitin, glukosamin) má také výrazný analgetický efekt, zakládající se na složce MSM.

   Tyto preparáty mají také význam u dalších skupin pacientů. Jedná se hlavně o mladá, rostoucí štěňata, zejména velkých plemen. V prvním roce života u nich dochází k velmi rychlému nárůstu tělesné hmotnosti a tím k obrovskému zatížení pohybového aparátu – kloubních chrupavek, kostí a vazů. Zde se využívá obsahu již zmíněných účinných látek jako stavebních kamenů těchto pojivových tkání.

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *