Cestování

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

Blíží se čas dovolených a plánujeme s naším psem o prázdninách vycestovat k moři. Jaké veterinární podmínky musíme splnit?

      Pro cestování po zemích EU není žádných extra překážek – stačí tzv. pas pro malá zvířata (modrý, s logem EU), který musí mít psi, kočky a fretky. Podmínkou vydání pasu je označení zvířete – musí být čitelně tetováno, nejlépe však je, je-li opatřeno elektronickým čipem. Naše ordinace je registrována pro čipování a vydávání pasů. Dále zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině v souladu s naším veterinárním zákonem, to znamená, že první očkování musí mít po třetím měsíci stáří.

     Jistou odlišnost je třeba očekávat při cestování do Velké Británie, Švédska, Norska, či na Maltu. Tyto země vyžadují potvrzení z EU akreditované laboratoře (v ČR je v Liberci a Praze) o vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině. Do Británie a na Maltu je potřeba toto vyšetření (odběr krve) provést minimálně šest měsíců před cestou, přičemž zvíře musí být vakcinováno proti vzteklině alespoň měsíc před odběrem krve. Skandinávské země vyžadují před odběrem krve vakcinaci provedenou minimálně 120 dní a maximálně 365 dní. Po zhotovení krevních testů je možno vycestovat ihned.

     Británie, Irsko, Malta, Finsko, Švédsko a Kypr též požadují do 48 hodin před vstupem ošetřit psa, kočku nebo fretku prostředkem proti klíšťatům a echinokokóze (druh tasemnice).

     V případě Chorvatska, nejčastějšího cíle našich turistů, musí mít majitel pro své zvíře opět potvrzení o vakcinaci proti vzteklině a potvrzení o identifikaci – to vše je obsaženo v pasu pro malá zvířata. Jde-li o mladého psa s prvním očkováním, musí být provedeno nejméně 6 měsíců před vstupem. Navíc musí mít cestovatel potvrzení od soukromého veterinárního lékaře o tom, že je zvíře zdrávo, a potvrzení z místně příslušné krajské veterinární správy, že v místě je příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko). Chorvatsko ještě uvádí, že do země nesmí psi plemen pitbul apod., kteří nejsou zapsáni v registru Mezinárodního kynologického svazu (FCI).

     Určitě je na místě připomenout, že jakékoli cesty se zvířaty by měli turisté podnikat za chladu ráno nebo navečer, vždy mít s sebou vodu, oblíbenou hračku a deku a v případě veder chladit např. hřbet či tlapky mokrým hadrem. A nenechat psa za jízdy vyhlížet z oken, mimo jiné hrozí nebezpečí zánětu spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit.

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *