Blechy

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

Každý rok v létě svádíme marný boj s blechami, které obtěžují našeho sedmiletého kokršpaněla. Většinou to končí silným svěděním a strupatou kůží. Přes celé léto je na zahradě a v častém kontaktu s cizími psy. Jaké jsou možnosti rychlé, a hlavně účinné ochrany před blechami? A co je pravdy na tom, že „psí blechy na člověka nejdou?“

     Napadení malých zvířat blechami má v našich klimatických podmínkách obvykle sezónní charakter a představuje jednoznačně nejčastější ektoparazitózu. Až 70 % svědivých kožních změn postihujících psy a kočky koncem léta a na podzim je vyvoláno blechami. Některé z nich rovněž napadají člověka. Nejčastější druh, který nacházíme na psech a kočkách, je blecha kočičí. Méně často se vyskytuje blecha psí, která ale snadněji přechází na člověka.

     Dospělá blecha se živí krví. V průběhu sání, které s přestávkami trvá 20 – 150 min., se žaludek blechy zvětší až 20násobně. Avšak jen malé procento vypité krve je využito, většinu opět vyloučí v malých černých výkalech. Nacházíme je na povrchu kůže a svým vzhledem připomínají zrnka máku.

     Kromě kožních alergických reakcí na bleší kousnutí hrozí tento nepříjemný bezkřídlý hmyz také jako mezihostitel tasemnice psí, která se vyskytuje v tělní dutině blechy. K nakažení psa nebo kočky dochází obvykle vykousnutím a pozřením dospělé blechy.

     Boj proti blechám je úspěšný pouze tehdy, pokud je prováděn komplexně a jsou striktně dodržovány následující zásady:

  1. Kontrolována a léčena musí být současně všechna zvířata v domácnosti (v chovu).
  2. Místa a lůžkoviny určené ke spánku a odpočinku zvířete doporučuji čistit, prát nebo měnit co nejčastěji.
  3. Pravidelné vysávání všech pokojů a čalouněného nábytku, kde se zvířata pohybují, snižuje množství vajíček, larev a kukel blech. Samozřejmostí je pravidelné čistění venkovního kotce.
  4. Šampony proti blechám nemají reziduální aktivitu (tzn. mají pouze okamžitý efekt proti blechám během koupání, neřeší však opětovné zablešení zvířete během dalších dnů).

    Z výše uvedeného vyplívá, že nejlepší výsledky lze dosáhnout kombinovaným přístupem, který spočívá v likvidaci blech ve vnějším prostředí a současném hubení blech na pacientovi. S tím Vám již rádi pomůžeme v naší veterinární ordinaci.

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *