Mléčná náhražka
Narodili se nám štěňátka, ale po 14 dnech je fenka již odmítá kojit. Jak máme zajistit výživu pro celý vrh?
V každém případě musí být nejprve jasné, zda je skutečně vážný důvod k odchovu mláďat bez matky. Naprosto zřejmou indikací je smrt nebo nemoc matky. Ovšem při různých poruchách mateřského chování, např. pokud matka štěňata nepřijala, chová se k nim agresivně nebo vykazuje přehnanou péči o mláďata, by se měly vždy brát v úvahu dědičné dispozice. Ani velké vrhy, či nedostatek mléka matky, by neměly být indikací k oddělení mláďat a jejich izolovanému chovu. V takových případech je lépe mláďata začít brzy přikrmovat mléčnou náhražkou, ale ponechat je u matky, aby se předešlo možným odchylkám v chování mláďat, které se projeví v pozdějším věku.
Složení mléčné náhražky by se mělo co možná nejvíce podobat mateřskému mléku. Ani u komerčních výrobků se nelze slepě spolehnout na to, že složení odpovídá exaktně mateřskému mléku. Jako proteinový základ doma připravených náhražek je nejvhodnější tvaroh. Tukovou součástí může být stolní olej, jako emulgátor slouží vaječný žloutek. Chybějící množství vody a laktózy se doplní odstředěným mlékem.
Koťatům se mléčná náhražka podává v celkové denní dávce 20 ml/100 g hmotnosti, rozdělená do 4-8 dílčích dávek. Štěňatům krmíme náhražku v množství 16 ml/100 g hm., také ve 4-8 dávkách. Je třeba dodržovat dokonalou čistotu všech používaných pomůcek i mléčné náhražky samotné. Ke krmení nesmějí být v žádném případě použity zaplísněné, žluklé nebo zkysané suroviny. K odchovu vitálních mláďat se dobře hodí láhve s gumovým dudlíkem. Velikost a tvar dudlíku musí být zvoleny tak, aby odpovídaly velikosti ústní dutiny mláděte. Krmení by se mělo provádět v přirozené poloze, tzn. na břiše nebo vsedě, přičemž se mládě podloží rukou nebo měkkou podložkou. Pokud zvířata odmítají přijímat mléko sama (jsou příliš slabá), lze použít sondu pro malé děti: délka do 50 cm, průměr 2 mm. Co nejdříve by se však mělo přejít na takový způsob krmení, který uspokojí sací reflex. Mléčná náhražka musí mít teplotu těla (kolem 38 °C), příliš studené mléko přijímají mláďata neochotně a může vést k poruchám trávení.
Štěňata v prvních hodinách po narození nemůžou v chladném prostředí udržet normální tělesnou teplotu a ta klesá. Současně ubývá aktivita, zvířata nepřijímají žádné mléko a klesá jim hladina krevního cukru. Tím se nadále snižuje aktivita a vzniká bludný kruh. Proto musíme zajistit pro mláďata optimální teplotu prostředí (30 °C). Jako zdroj tepla se hodí gumové láhve naplněné teplou vodou a obalené ručníkem. Mléčná náhražka může být podána teprve po dosažení normální tělesné teploty.
Velmi důležitá je pravidelná masáž břicha a okolí konečníku ke stimulaci vyprazdňování. K tomu normálně dochází při olizování matkou. Masáž by měla být provedena před anebo po každém krmení měkkým teplým hadříkem nebo čistými prsty. Výsledkem je vyloučení moči několikrát denně, trusu nejméně jednou denně.
0 komentářů