Klíšťata

Publikoval(a) Tomáš Jaroš dne

Tak jako každý rok i letos vedeme neúnavný boj s klíšťaty, které napadají našeho psa. Používáme všelijaké repelenty, ale se střídavým úspěchem. Občas klíště zvítězí a zůstává přichycené. Co v takovém případě dělat? A je pravda, že i pes může „dostat“ boreliózu?

     Napadení psů a koček klíšťaty je velký problém a hned pro začátek bychom si měli uvědomit skutečnost, že neexistuje preparát, který je stoprocentně a dlouhodobě ochrání před těmito nepříjemnými roztoči. Přesto máme k dispozici celou řadu možností, jak zmírnit riziko přenosu chorob z klíštěte na zvíře. Ideální je vytvořit kombinaci účinného antiparazitika s vakcinací. Znamená to např., že svého čtyřnohého přítele ošetříte na kůži mezi lopatky preparátem typu “spot on”(např. Exspot, Advantix, Frontline) ­­– tyto preparáty mají zpravidla účinnost 1 měsíc nebo použijete spray či dlouhodobě účinný obojek (např. Kiltix). Tyto preparáty však nedoporučuji kombinovat. Přes tato důkladná opatření však nemáme nikdy jistotu, že nenastanou podmínky, které umožní proniknutí klíštěte ke kůži a zavrtání do ní (neodborná aplikace, časté provlhnutí srsti, atd). Proto jednoznačně doporučuji také vakcinaci psa proti lymské borelióze. Tuto vakcínu můžeme aplikovat současně s ostatní vakcinací (vzteklina, aj.) a proto nezatěžujeme klienty další návštěvou v ordinaci.

     Lymská borelióza je široce rozšířené onemocnění, které postihuje člověka i zvířata. Za hlavního vektora se považují právě klíšťata. Počet infikovaných klíšťat se v různých oblastech liší, v našem regionu je to až 40 %! Borelióza se u psa projevuje akutním zánětem kloubů. Pro člověka typické projevy onemocnění nervového systému a kožní změny v podobě zarudlých skvrn jsou v případě psa vzácností. Psi přicházejí s náhlým kulháním a výraznou bolestivostí. Proces postihuje jeden nebo několik kloubů a projevuje se opuchnutím a projevy bolesti při manipulaci s postiženou končetinou. Doprovodné příznaky mohou být horečka, apatie a nechutenství.

     Vzhledem na ochranu zdraví majitelů zvířat je třeba upozornit na to, že nejvíce borelií se nachází ve střevě infikovaného klíštěte. Během odstraňování klíšťat nechráněnou rukou by mohlo při jeho rozmáčknutí dojít k infekci porušenou kůží. Zásadně proto doporučuji používat při vyjímání klíšťat speciální pinzety a ruce si chránit rukavicemi. Samozřejmostí je také důkladná desinfekce kůže po vyjmutí klíštěte.

Kategorie: Uncategorized

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *